Prikaz rezultata 1 do 9 od 9

Tema: Pojašnjenje Pravila igre & FAQ, s komentarima na nedavne promje

Član foruma Freiya's Avatar
    Registriran
    Dec 2007

Uobičajeno Pojašnjenje Pravila igre & FAQ, s komentarima na nedavne promje

Pojašnjenje Pravila igre & FAQ,
    s komentarima na nedavne promjene

Tekst koji slijedi potrebno je čitati imajući na umu kako Pravila igre tako i Opće odredbe i uvjete. Ovaj tekst nije zamjena za niti jedan od navedenih tekstova, a u slučaju bilo kakvih nedosljednosti ili neslaganja među istima, ovaj tekst se nikada ne treba uzimati kao relevantan.
    Namjena ovog teksta je dati jednostavne odgovore na najčešća pitanja vezana za Pravila igre te osnovno upravljanje korisničkim računom, i ne treba ga shvatiti kao strategijski priručnik ili upute za igru. Za navedeno molim koristite sekciju javnog foruma Vodiči/Upute za igru.

Imate li prijedlog ili pitanje vezano za ovu temu, ili mislite da neka od stavki treba biti dodatno pojašnjena, molimo da napišete post (pristojno) u temi posebno otvorenoj za diskusiju o novim Pravilima ili pošaljite PP gabrielle

Imate li neko dodatno pitanje vezano za Pravila igre na koje ovdje nije odgovoreno, molimo da ga postavite na sekciji Pitanja, pošaljete privatnu poruku Multihunteru ili Moderatoru ovdje na forumu ili se obratite porukom unutar igre Multihunteru ili Podršci. Postoji mnogo načina na koje možete postaviti Vaše pitanje, a nama će biti zadovoljstvo dati odgovor i pomoći Vam.

Nadamo se da će Vam ova tema pomoći i da je dovoljno informativna. Svaka povratna informacija o istoj (kritika, pohvala, sugestija) je dobrodošla – molimo bez spama, šaljite samo konstruktivne prijedloge.

Pozdrav svima,
    Freiya & HR Travian Team

P.S. Zahvaljujemo UK Travian Team-u na suradnji, posebno glavnom administratoru Laika i administratoru foruma Tullia.

Sadržaj:
    1> Lozinka, Vlasništvo nad računom, Dual računi
    2 >Korisnički račun – Brisanje, Preimenovanje, Prijenos vlasništva itd.
    3> Korištenje istog kompjutera
    4> Čuvanje računa
    5> Slanje/razmjena resursa
    6> Napadanje i Osvajanje
    7> Banovi, Multihunteri, Kazne
    8> Komunikacija unutar igre (IGM) i Bonton (Netiquette)
    Uređeno od strane gabrielle (21.09.10 um 19:17 Uhr)

Registriran
    Dec 2007

Uobičajeno Lozinka, Vlasništvo nad računom, Dual računi

Lozinka, Vlasništvo nad računom, Dual računi

Dobio sam IGM poruku od nekoga tko se predstavio kao dio Travian Teama i tražio me lozinku računa. Što da radim?
    Dobijete li ikada ovakvu poruku, odmah istu prijavite Multihunteru. Nemojte odgovarati na nju! Nitko osim vlasnika računa ne smije i ne treba znati lozinku računa, čak niti Multihunteri ili Administrator, a posebno ne drugi igrači na serveru.

Što je Dual račun?
    Dual račun je račun kojega igraju dva ili više igrača. Jedan od njih je vlasnik računa i račun je registriran na e-mail adresu tog igrača. Drugim igračima vlasnik daje lozinku računa kako bi se mogli prijaviti i igrati na tom računu te imati potpuni pristup igri.

Jesu li dual računi dozvoljeni?
    Dual računi (dijeljenje računa) su dozvoljeni, no niti jedan od igrača koji ima pristup računu (tj. koji je dobio lozinku od vlasnika) ne smije istovremeno igrati još jedan račun na istom serveru.

Posjedujem korisnički račun no htio bih se prebaciti na drugi postojeći račun. Što da radim?
    Ukoliko igrate dual račun a željeli biste biti dual igrač na nekom drugom računu, tada prvo morate predati vlasniku računa na kojem trenutno igrate lozinku, tj. ista mora biti promijenjena kako ne biste više mogli pristupiti dotičnom računu. Ova promjena mora se izvršiti prije nego dobijete lozinku drugog računa na kojem želite biti dual.

Ukoliko posjedujete korisnički račun a ne želite više igrati, morate obaviti formalni prijenos računa na novog vlasnika preko metode promjene e-mail adrese unutar Profila.
    Ne učinite li gore navedeno postoji mogućnost da Vas Multihunter banira zbog višestrukog računa (multiaccount) te primjereno kazni.

Posjedujem korisnički račun no nisam njime zadovoljan i htio bih napraviti novi. Što da radim?
    Želite li napustiti svoj račun te započeti novi, pokrenite proces brisanja računa unutar Profila. Morate čekati da se postojeći račun u potpunosti izbriše prije nego registrirate novi. Započinjanje igre na novom računu dok je stari još aktivan smatra se višestrukim računom (multiaccount) te će biti kažnjeno od strane Multihuntera.

Želite li nekome darovati postojeći korisnički račun kako biste započeli igru na novome računu, morate prenijeti vlasništvo nad postojećim računom na drugog igrača preko „promijeni e-mail“ opcije unutar Profila prije nego registrirate novi račun.
    Započinjanje igre na novom računu dok postojeći glasi na Vas smatra se višestrukim računom (multiaccount) te će biti kažnjeno od strane Multihuntera.

Igrao sam dual račun. Vlasnik je promijenio lozinku i više mi ne dozvoljava pristup računu. Što da radim?
    Vlasik korisničkog računa ima pravo promijeniti lozinku računa i onemogućiti pristup dualima u bilo kojem trenutku. Travian Games GmbH, a time i HR Travian Team ne mogu nikako pomoći da ponovo dobijete pristup navedenom računu. Planirate li igrati dual račun, svakako imajte to na umu.

Moj čuvar računa je slao uvredljive poruke igračima/slao je sebi resurse s mog računa/napao je mog drugog čuvara računa a Multihunter je meni dao ban. Što da radim?
    Vlasnik računa je odgovoran za sve akcije i radnje poduzete s računa. Iako je prekršaj počinio čuvar računa/dual igrač, račun s kojeg je radnja poduzeta bit će baniran i primjereno kažnjen – činjenica da radnju nije poduzeo sami vlasnik računa ne može se smatrati olakšavajućom niti osloboditi vlasnika od odgovornosti. Naravno da možete poslati Multihunteru poruku s pojašnjenjem situacije, no budite spremni na kaznu.

Netko mi je pogodio lozinku računa i napravio puno štete na njemu. Što da radim?
    Zaštita korisničkog računa obaveza je i odgovornost svakog igrača. Ukoliko izaberete nesigurnu lozinku za Vaš račun Travian Team nije odgovoran za štetu koja može na istom nastati. Savjetujemo Vam da za lozinku birate nasumičnu kombinaciju brojeva, slova (štampanih i pisanih) i simbola dulju od 8 znakova.

Izabrao sam istu lozinku za svoj račun kakvu posjeduje i moj čuvar računa/korisnik istog računala. Je li to u redu?
    Zabranjeno je odabrati istu lozinku kakvu ima vaš čuvar računa/račun koji čuvate/korisnik istog računala. Uvijek provjerite je li lozinka identična. Ovakve situacije mogu se dogoditi i slučajno, stoga čuvate li nečiji račun provjerite možete li slati normalne napade (što inače čuvar računa ne može) – ako možete, odmah promijenite lozinku vlastitog računa te obavijestite Multihuntera o problemu.
    Uređeno od strane Freiya (02.09.09 um 15:31 Uhr)

Registriran
    Dec 2007

Uobičajeno Korisnički račun – Brisanje, Preimenovanje, Prijenos vlasništva itd

Korisnički račun – Brisanje, Preimenovanje, Prijenos vlasništva itd

Mogu li i na koji način obrisati svoj korisnički račun?

Račun brišete pomoću opcije ugrađene u Vaš profil. Brisanje pokrećete na način da kliknete Profil – Korisnički račun – Ugasi račun te unesete svoju lozinku. Odbrojavanje počinje i račun će se za 72 sata obrisati u potpunosti.

Ali ja ne želim čekati 72 sata!
    Multihunterima nije dozvoljeno obrisati račun na zahtjev igrača kako bi se proces gašenja ubrzao, pa stoga molimo da ih to niti ne pitate.

Upomoć! Predomislio sam se i ipak ne želim obrisati račun!
    Nakon što isteknu 24 sata od trenutka kad ste pokrenuli brisanje, isto više ne možete prekinuti. Želite li zaista nastaviti igrati, što prije pošaljite poruku Multihunteru te u naslov poruke obavezno napišite „Zaustavljanje brisanja“ kako biste bili sigurni da će Multihunter Vašu poruku otvoriti što je prije moguće. Nastojimo na svaku ovakvu prioritetnu poruku odgovoriti u što kraćem roku te brisanje i zaustaviti, no postoje i slučajevi kad se igrači predomisle u posljednji čas a Multihunteri nisu online, pa se račun ipak izbriše. Multihunteri ne snose odgovornost za ovakve situacije.

Mogu li i na koji način promijeniti ime računa?

Promjene imena (nickova) obavljaju se samo kod igrača čija populacija ne prelazi 100 stanovnika ili u slučaju kad je vlasništvi računa prenešeno na novog igrača putem službene promjene e-mail adrese.
    U prvom slučaju ime računa može promijeniti Multihunter, a kod promjene vlasništva potrebno je Administratoru poslati e-mail sa zahtjevom na admin@travian.com.hr

Mogu li i na koji način darovati vlastiti račun nekome?

Prijenos računa obavljate pomoću opcije unutar Vašeg profila: Profil – Korisnički račun – Promijeni e-mail adresu. Osoba kojoj poklanjate račun NE SMIJE posjedovati vlastiti račun na istom serveru. Unesite obje e-mail adrese. Na e-mail adrese koje ste unijeli bit će poslan konfirmacijski kod kojeg ćete trebati unijeti kako biste dovršili proces prijenosa vlasništva. Korisnički računi koje preuzme drugi igrač ali se prijenos oficijelno ne izvrši i dalje pripadaju prvotnom vlasniku, a njegovo je pravo u bilo kojem trenutku preuzeti kontrolu nad računom – vodite računa o ovome ukoliko ste preuzeli brigu o nečijem računu a vlasništvo računa nije prenešeno na Vašu e-mail adresu. Multihunteri i Administrator ne mogu Vam pomoći ukoliko vlasnik promijeni password i zabrani Vam pristup.

Što se događa sa zlatom koje sam uplatio ako ugasim račun?

Po brisanju računa na e-mail adresu s koje ste račun registrirali stići će poruka s linkom pomoću kojeg preostalo zlato možete prebaciti na bilo koji drugi korisnički račun na bilo kojem serveru unutar .hr domene.

Brišem svoj račun – mogu li me prijatelji napadati, mogu li im pokloniti resurse obzirom mi više ne trebaju?
    Unatoč tome što brišete račun, sva Pravila igre i dalje vrijede. Dakle, smijete poslati samo jednosatnu produkciju, Vaš čuvar računa ne smije Vas napasti itd.
    Uređeno od strane Freiya (02.09.09 um 15:33 Uhr)

Registriran
    Dec 2007

Uobičajeno Korištenje istog računala (SCU = Same Computer Usage)

Korištenje istog računala (SCU = Same Computer Usage)

Što je SCU?
    Dijelite li kompjuter s nekim tko već ima korisnički račun na istom serveru, morate se međusobno upisati kao Korisnici istog računala (Profil >>Korisnički račun>>Korisnik istog računala) u onom vremenu u kojem zaista koristite isto računalo. Drugim riječima, idete li kod prijatelja jednom tjedno i igrate s njegovog računala, tada se za vrijeme trajanja igre s njegovog računala trebate i prijaviti kao Korisnik istog računala te odjaviti prije odlaska. Živite li s osobom s kojom dijelite računalo, morate biti trajno upisani.

Prijatelj koji koristi moje računalo ima istu lozinku kao ja. Je li to u redu?

Zabranjeno je koristiti istu lozinku kao i igrač s kojim dijelite kompjuter. Uvijek provjerite je li lozinka identična. Ovakve situacije mogu se dogoditi i slučajno, stoga provjerite, a ukoliko su svi članovi obitelji za lozinku odabrali npr. ime kućnog ljubimca odmah promijenite lozinku vlastitog računa te obavijestite Multihuntera.

Dijelim računalo sa još 5 osoba – riječ je o zajedničkom računalu u knjižnici/fakultetu/kućanstvu. Je li to u redu? Mogu li ih sve upisati kao Korisnike istog računala?

Za razliku od čuvara računa kojih možete imati samo dva, više od dvije osobe mogu biti upisane kao Korisnici istog računala. I moraju biti upisane kao takve ukoliko zaista koriste isto računalo kao i vi.

Dijelim računalo s bratom. Znači li to da se mogu prijavljivati i na njegov račun?
    Dijelite li s nekim računalo a želite i pristupati računu dotične osobe, morate biti upisani kao čuvar računa. Upisati se kao Korisnik istog računala nije način na koji smijete pristupati tuđem računu.

Čuo sam da se smije imati više od jednog korisničkog računa ukoliko ih se navede kao Korisnike istog računala. Je li to točno?
    Upisati više multi računa za Korisnike istog računala nije dozvoljeno. Multihunteri vide razliku, a kazna za zloporabu ove opcije te pokušaj zaobilaženja Pravila igre bit će veća nego kod multiračuna koji nisu upisani na ovaj način.

Koristim za igranje glavno kućno računalo a moja supruga/sestra/brat igra preko svog prijenosnog računala, no oba računala preko zajedničkog rutera spajaju se na internet – trebamo li se upisati kao Korisnici istog računala?

Korisnik istog računala znači upravo to – ISTO RAČUNALO. Spajanje na internet preko mreže ne smatra se „istim računalom“ i ne treba ga kao takvo registrirati. No Multihunter Vas svejedno može kontaktirati i pitati vezano za mrežu ukoliko primijeti istu IP adresu - njegov posao je otkrivanje igrača koji krše Pravila igre i varaju, pa ukoliko Vam se obrati s pitanjem i zatraži informacije budite ljubazni i odgovorite iskreno jer je to prvenstveno u Vašem interesu.

Želio bih poslati resurse svome bratu s kojim koristim isto računalo – je li to dozvoljeno?
    Korisniku istog računala ne možete darovati resurse. S njim možete trgovati ali UKUPNA količina resursa koju mu pošaljete mora biti jednaka UKUPNOJ količini resursa koju on pošalje Vama. Razmjena resursa (u omjeru 1:1) mora biti izvršena unutar 48 sati. Drugim riječima, možete poslati korisniku istog računala 1000 žita ukoliko Vam on vrati 1000 željeza, ili na primjer Vi možete poslati 2000 gline a on Vam može vratiti 1000 željeza i 1000 drveta. Možete mu i posuditi 1000 žita da mu vojne jedinice ne bi umrle od gladi, no on Vam unutar 48 sati od primitka pošiljke mora vratiti istu količinu resursa. Korisniku istog računala možete također poslati npr. 50000 resursa kako biste ih sačuvali od pljačke, no tih 50000 resursa mora Vam biti vraćeno unutar 48 sati od primitka. Niti jedna strana u ovim transferima resursa ne smije profitirati (razmjena mora biti 1:1)

Brat i ja koristimo isto računalo, ali jako sam se naljutio na njega – smijem li ga napasti?
    Dok ste registrirani kao korisnik istog računala s nekim NE SMIJETE ga nikada i ni na koji način napasti (pljačka/napad/osvajanje/oaza). Jedini izuzetak od ovog pravila su napadi radi preuzimanja vlasništva nad artefaktom. Nakon što prestanete biti Korisnik istog računala morate pričekati 48 sati, a po isteku tog perioda možete na igrača poslati pljačku ili napad (sa ili bez katapulta/ovnova) ili 14 dana kako biste mogli osvajati sela dotičnog igrača.
    Uređeno od strane Freiya (02.09.09 um 15:37 Uhr)

Registriran
    Dec 2007

Uobičajeno Čuvanje računa (sitting)

Čuvanje računa (sitting)

Tko su čuvari računa (sitteri)? Koliko ih mogu imati?
    Čuvari računa su drugi igrači na istom serveru kojima dopuštate pristup vlastitom računu, kako bi Vam pomogli oko brige za isti. Da biste dodali nekoga kao čuvara računa, kliknite na Profil – Korisnički račun – Čuvar računa te upišite IGM ime (nick) igrača. Istovremeno možete imati dva čuvara računa, a također Vi možete biti upisani kao čuvar računa dvojici igrača.

Kako pristupam na račun kojeg čuvam?
    Na čuvani račun prijavljujete se pomoću imena (nicka) drugog igrača, ali pomoću Vaše lozinke.

Koja su ograničenja čuvara računa?
    Kao čuvar računa možete obavljati većinu stvari potrebnih za uspješno čuvanje računa, no ipak Vam nije dozvoljeno sve. Tako na primjer možete slati vojsku u pljačku, ali ne možete poslati normalni napad (dakle ne možete osvajati sela ili katapultirati). Ne možete mijenjati profil. Možete trošiti zlato za NPC trgovca, ali ne možete ga koristiti kako biste ubrzali gradnju/razvoj. Sve što nije dozvoljeno čuvarima računa, nećete moći koristiti.

Mogu li kupiti zlato za račun kojeg čuvam?
    Možete – i ja bih rado takvog čuvara računa Međutim, čak i ako ga kupite, i dalje ćete ga moći trošiti samo za NPC trgovca.

Koliko često mogu mijenjati čuvare računa?
    Koliko god želite – ograničenja nema.

Moj čuvar računa i ja imamo istu lozinku. Je li to u redu?
    Zabranjeno je imati istu lozinku kao Vaš čuvar računa/račun kojeg čuvate. Provjerite!! Ovakve situacije se mogu dogoditi i slučajno, stoga izvršite provjeru i otkrijete li da Vam je lozinka ista (npr. da možete slati normalne napade, što kao čuvar računa ne biste smjeli moći) odmah promijenite vlastitu lozinku te prijavite slučaj Multihunteru.

Čuvam račun najboljem prijatelju i znam njegovu lozinku – smijem li ju koristiti? Upisao me za čuvara računa i dao mi pristup, zar ne?
    Ovo je potpuno pogrešno: nikome osim vlasniku računa nije dozvoljeno znati ili koristiti tuđu lozinku. Svakako promijenite lozinke ukoliko je netko Vašu saznao.

Želio bih pomoći račun kojeg čuvam slanjem resursa – je li ovo dozvoljeno?
    Zabranjeno je pokloniti resurse čuvaru računa/računu kojeg čuvate. S njim možete trgovati ali UKUPNA količina resursa koju mu pošaljete mora biti jednaka UKUPNOJ količini resursa koju on pošalje Vama. Razmjena resursa (u omjeru 1:1) mora biti izvršena unutar 48 sati. Drugim riječima, možete poslati korisniku istog računala 1000 žita ukoliko Vam on vrati 1000 željeza, ili na primjer Vi možete poslati 2000 gline a on Vam može vratiti 1000 željeza i 1000 drveta. Možete mu i posuditi 1000 žita da mu vojne jedinice ne bi umrle od gladi, no on Vam unutar 48 sati od primitka pošiljke mora vratiti istu količinu resursa. Korisniku istog računala možete također poslati npr. 50000 resursa kako biste ih sačuvali od pljačke, no tih 50000 resursa mora Vam biti vraćeno unutar 48 sati od primitka. Niti jedna strana u ovim transferima resursa ne smije profitirati (razmjena mora biti 1:1)

Smijem li napadati račun kojeg čuvam? Smije li čuvar mog računa napasti mene?

Dok ste registrirani kao čuvar računa/čuvani račun NE SMIJETE ga nikada i ni na koji način napasti (pljačka/napad/osvajanje/oaza). Jedini izuzetak od ovog pravila su napadi radi preuzimanja vlasništva nad artefaktom. Nakon što prestanete biti čuvar računa morate pričekati 48 sati, a po isteku tog perioda možete na igrača poslati pljačku ili napad (sa ili bez katapulta/ovnova) ili 14 dana kako biste mogli osvajati sela dotičnog igrača.

Čuvam račun jednog igrača već jako dugo i čini mi se da je on odustao od igre. Koliko mi je poznato, uopće se ne prijavljuje na svoj račun. Što da radim?
    Čuvate li račun nekome a vlasnik računa se ne prijavljuje u igru, možete kontinuirano čuvati dotični račun 14 dana – nakon isteka tog perioda morate račun prestati čuvati. Nije moguće tražiti od Multihuntera da Vam dozvoli produljenje roka za čuvanje računa. Planirate li odlazak na odmor, pravilo također vrijedi – možete čuvati tuđi račun (ili netko može čuvati Vaš) 14 dana. Ukoliko će odsustvo trajati dulje, morat ćete se pobrinuti da se nekako spajate na internet tamo gdje se nalazite, ili prije odlaska pitajte povjerljivu osobu da igra s Vama dual račun. Ukoliko mislite da je igrač čiji račun čuvate skroz odustao i ne znate hoće li se vratiti a također ne znate koliko dugo već čuvate navedeni račun, pošaljite poruku Multihunteru i zamolite ga za provjeru – nećete biti kažnjeni ako prijavite sami sebe i ako se ustanovi da ste nehotično prekršili ovo pravilo te čuvali određeni račun dulje nego je dozvoljeno. Multihunter će Vas banirati i kazniti samo ako se ovo pravilo prekrši namjerno.

Vođa mog saveza napisao mi je da će me izbaciti iz saveza ako ne stavim njega ili nekog od vođa za čuvara računa. Je li to dozvoljeno?
    Ucjenjivati druge igrače i prijetiti im zabranjeno je Pravilima igre. Stoga je zabranjeno i prijetiti im sankcijama, odnosno ucjenjivati ih kako bi Vas stavili za čuvara računa. Vođe saveza mogu ljubazno pitati da im dopustite pristup računu preko opcije Čuvar računa kako bi ocijenili kvalitetu i veličinu Vašeg računa, npr. prilikom regrutacije novih članova, no Vi to smijete i možete odbiti.
    Uređeno od strane Freiya (02.09.09 um 15:41 Uhr)

Registriran
    Dec 2007

Uobičajeno Slanje/razmjena resursa

Slanje/razmjena resursa

Što je "pushing"? Razlikuje li se „pushing“ od trgovanja?
    Pushingom se naziva jednostrano slanje resursa ili poklanjanje resursa drugim igračima. Trgovanje je razmjena - davanje i primanje.

Je li pushing dozvoljen?
    Da – ali postoje ograničenja. Ne smijete pushati čuvare računa ili korisnike istog računala.
    Svim ostalim igračima smijete svaki dan poslati resursa u visini Vaše jednosatne proizvodnje. Ukoliko resurse želite poslati većem broju igrača, tada ovaj iznos mora biti podijeljen između njih.

Koliko zapravo smijem poslati?
    Možete poslati CIJELU jednosatnu produkciju. Jednosatna produkcija je zbroj svih Vaših polja u svim Vašim selima prije nego se oduzme ona količina žita koju troše zgrade i vojska.

Moram li poslati točno onoliko koliko se proizvodi – dakle, točno drveta, točno gline itd?
    Ne – važna je ukupna cifra. Možete poslati samo žito na primjer, ili kombinaciju resursa. Važno je samo da ukupna količina ne premašuje iznos Vaše jednosatne produkcije.

Moram li slati iz svakog sela pojedinačno?

Ne – važan je samo ukupni iznos poslanih resursa – možete sve poslati iz jednog sela ili nekoliko manjih pošiljki iz više sela, u skladu s Vašim željama i mogućnostima.

Želio bih poslati resurse svome bratu s kojim koristim isto računalo – je li to dozvoljeno?

Korisniku istog računala ne smijete darovati resurse. S njim možete trgovati ali UKUPNA količina resursa koju mu pošaljete mora biti jednaka UKUPNOJ količini resursa koju on pošalje Vama. Razmjena resursa (u omjeru 1:1) mora biti izvršena unutar 48 sati. Drugim riječima, možete poslati korisniku istog računala 1000 žita ukoliko Vam on vrati 1000 željeza, ili na primjer Vi možete poslati 2000 gline a on Vam može vratiti 1000 željeza i 1000 drveta. Možete mu i posuditi 1000 žita da mu vojne jedinice ne bi umrle od gladi, no on Vam unutar 48 sati od primitka pošiljke mora vratiti istu količinu resursa. Korisniku istog računala možete također poslati npr. 50000 resursa kako biste ih sačuvali od pljačke, no tih 50000 resursa mora Vam biti vraćeno unutar 48 sati od primitka. Niti jedna strana u ovim transferima resursa ne smije profitirati (razmjena mora biti 1:1)

Želio bih pomoći račun kojeg čuvam slanjem resursa – je li ovo dozvoljeno?

Zabranjeno je pokloniti resurse čuvaru računa/računu kojeg čuvate. S njim možete trgovati ali UKUPNA količina resursa koju mu pošaljete mora biti jednaka UKUPNOJ količini resursa koju on pošalje Vama. Razmjena resursa (u omjeru 1:1) mora biti izvršena unutar 48 sati. Drugim riječima, možete poslati korisniku istog računala 1000 žita ukoliko Vam on vrati 1000 željeza, ili na primjer Vi možete poslati 2000 gline a on Vam može vratiti 1000 željeza i 1000 drveta. Možete mu i posuditi 1000 žita da mu vojne jedinice ne bi umrle od gladi, no on Vam unutar 48 sati od primitka pošiljke mora vratiti istu količinu resursa. Korisniku istog računala možete također poslati npr. 50000 resursa kako biste ih sačuvali od pljačke, no tih 50000 resursa mora Vam biti vraćeno unutar 48 sati od primitka. Niti jedna strana u ovim transferima resursa ne smije profitirati (razmjena mora biti 1:1)

Prijatelja mi napadaju i poslao sam mu puno trupa – mogu li pomoći u njihovoj prehrani?
    Uz resurse koje inače smijete poslati unutar 24 sata (jednosatna produkcija) dozvoljeno je poslati žito za prehranu Vaše vojske u pojačanjima kod drugog igrača samo onda kad je igrač pod napadima. Ukoliko napad nije u tijeku (nema crvenih štitova koji svijetle) ne smijete hraniti trupe koje su kod igrača smještene. Ovdje nije u pitanju izmjena Pravila igre, već samo upozoravamo da će od sada Multihunteri puno pomnije promatrati ovakve situacije te da iste više neće tolerirati. Također obratite pažnju da smijete slati samo žito – ne smijete ostale resurse kako bi ih igrač pomoću NPC trgovca zamijenio za žito.

Prijatelja mi napadaju kontinuirano već tri dana a kod njega su u pojačanjima i moje trupe – koliko žita smijem poslati?
    Igraču koji je pod konstantnim napadima više dana za redom smijete svaki dan dok traju napadi poslati onoliko žita koliko je potrebno za prehranu Vaših trupa unutar 24 sata. Ali smijete slati samo žito – ne možete slati ostale resurse kako bi ih igrač pomoću NPC trgovca zamijenio za žito.

Kod prijatelja u pojačanju je jako puno moje vojske, no iako su napadi prestali bojimo se da bi uskoro opet mogli početi. Smijem li ostaviti vojsku kod njega u selu?
    Naravno da smijete – ali ne smijete slati žito ukoliko napada nema. Kad i ako napadi ponovo počnu, smijete nastaviti sa opskrbom žita za Vašu vojsku. Molimo imajte na umu da je nagovaranje prijatelja da napadnu selo kako biste mogli nastaviti slati žito bez ograničenja pokušaj zaobilaženja Pravila te da će biti primjereno kažnjeno.

Što znači „omjer 1:1“?

Omjer 1:1 je trgovanje resursima u kojem ukupna količina poslanih resursa mora potpuno odgovarati ukupnoj količini primljenih resursa. Trgovanje mora biti obavljeno unutar 48 sati. Drugim riječima, možete nekome poslati 1000 žita a on Vama vratiti 1000 željeza, ili možete igraču poslati 2000 gline a on Vama vratiti 1000 željeza i 1000 žita. Također možete posuditi 1000 žita kako bi pomogli prehranu vojnih jedinica no resursi moraju biti vraćeni u točnom i potpunom iznosu unutar 48 sati. Možete poslati npr. 50000 resursa kako biste spriječili da ih netko opljačka, ali svih 50000 mora unutar 48 sati biti vraćeno. Niti jedna strana u ovim transferima resursa ne smije profitirati.

Što je sa slanjem resursa iz jednog u drugo moje selo? Postoje li i tu ograničenja?
    U vlastita sela možete slati resurse kad god želite, koliko god želite. Za potrebe premještanja resursa između vlastitih sela možete se poslužiti i vojskom, tj. možete iz vlastitog sela A napasti vlastito selo B. Niti jedno pravilo ovo ne zabranjuje.

Što je sa slanjem resursa unutar saveza, npr. za izgradnju veleposlanstva ili pomoć igraču koji je izgubio vojsku ili gradi naseljenike? Netko mi je rekao da se za ove svrhe smije slati koliko god se želi.
    Resursi poslani u ove svrhe također ulaze u ukupnu dozvoljenu količinu koju smijete poslati (jednosatna produkcija unutar 24 sata). I za njih vrijede pravila o trgovanju, a posebice pravilo koje kaže da ne smijete jednostrano slati resurse čuvaru računa/korisniku istog računala.

Što je sa slanjem resursa graditeljima Svjetskog Čuda, ili onima koji posjeduju Artefakte i Konstrukcijske planove? Ćuo sam da se njima smije slati koliko se hoće. Je li to točno?
    Gore navedenima smijete slati koliko god želite i kad god želite. Resursi se mogu slati u bilo koje selo graditelja Svjetskog čuda, igrača koji drži Artefakt ili Konstrukcijske planove. Ako ste čuvar računa ili korisnik istog računala s igračem koji posjeduje artefakte/konstrukcijske planove/gradi WW smijete mu slati resurse ISKLJUČIVO U OMJERU 1:1 te u iznosu vaše jednosatne produkcije.
    Uređeno od strane Freiya (02.09.09 um 15:47 Uhr)

Registriran
    Dec 2007

Uobičajeno Napadanje & Osvajanje

Napadanje & Osvajanje

Obzirom se u novim pravilima dosta stvari vezano za napadanje i osvajanje promijenilo, molimo pažljivo pročitajte ovu sekciju:

Što je Friendly Fire (FF ili prijateljska vatra)?
    Friendly Fire (skraćeno FF) je napadanje nekoga koga po Pravilima igre ne biste smjeli napasti.

Što je s napadima na oaze?
    Oaze su sada uključene u Pravila, pa sve što vrijedi za napade na sela vrijedi i za oaze igrača kojeg napadate.
    Ovo je jedna od izmjena u Pravilima.

Što se sve definira kao napad?
    Riječ „napad“ podrazumijeva sve oblike napadanja OSIM onih kojima je cilj osvajanje ili prijenos vlasništva nad Artefaktom – drugim riječima: izviđanje, pljačka, normalni napad, napad katapultima i ovnovima.

Smijem li napasti Korisnika istog računala ili čuvara računa/čuvani račun?

Dok ste registrirani kao čuvar računa/čuvani račun/korisnik istog računala NE SMIJETE gore navedene nikada i ni na koji način napasti (pljačka/napad/osvajanje/oaza). Jedini izuzetak od ovog pravila su napadi radi preuzimanja vlasništva nad Artefaktom. Nakon što prestanete biti čuvar računa/korisnik istog računala morate pričekati 48 sati, a po isteku tog perioda možete na igrača poslati pljačku ili napad (sa ili bez katapulta/ovnova) ili 14 dana kako biste mogli osvajati sela dotičnog igrača.

Smijem li napasti igrača iz istog saveza?

Smijete napadati igrače iz vlastitog saveza (ukoliko se ne radi o čuvaru računa/čuvanom računu/korisniku istog računala), ali ne smijete osvajati njihova sela.
    Ovo je jedna od izmjena u Pravilima.

Smijem li napasti nekoga iz saveza s kojim moj savez ima potpisan Ugovor o savezništvu?
    Smijete ih napadati, ukoliko se ne radi o čuvaru računa/čuvanom računu/korisniku istog računala, ali ne smijete preuzimati njihova sela.

Smijem li osvajati sela čuvara računa/čuvanog računa/korisnika istog računala?

Ne smijete. Nakon što prestanete biti čuvar računa/čuvani račun/korisnik istog računala morate pričekati 14 dana kako biste mogli osvajati sela dotičnog igrača.

Smijem li osvajati sela igrača iz vlastitog saveza ili iz saveza s kojim imamo potpisav Ugovor o savezništvu?

Ne smijete. Nakon što igrač iz vašeg ili iz saveza s kojim imate potpisan Ugovor o savezništvu napusti savee, morate pričekati dva dana kako biste mogli osvajati sela dotičnog igrača.

Što je Ugovor o savezništvu?

Ugovor o savezništvu je službena veza između dva saveza. Savezništva se moraju poštivati neovisno o tome jesu li prikazana u profilu saveza ili nisu.

Može li me igra automatski spriječiti da preuzmem selo od igrača od kojeg po Pravilima to ne bih smio?

Postoji ugrađeni kod koji spriječava osvajanja u nekim slučajevima. Međutim pravi arbitar za FF situacije su Pravila igre, a ne ugrađeni kod. Čak i u slučajevima kad Vam igra dopusti osvajanje, ukoliko je isto u suprotnosti sa Pravilima igre, bit ćete za kršenje Pravila kažnjeni.

Obuhvaća li termin „savezništvo“ i Paktove o nenapadanju (tzv. NAP)?
    Ne, ne postoji ograničenje za vrstu napada ili osvajanje sela od igrača s kojima Vaš savez ima potpisan Pakt o nenapadanju, osim u slučaj kada je riječ o čuvanom računu/čuvaru računa/korisniku istog računala.

Što je s Artefaktima i Konstrukcijskim planovima? Mogu li ih igrači razmjenjivati?

Dogovoreni napadi na igrače koji posjeduju Artefakte ili Konstrukcijske planove ne ubrajaju se u FF. Napadi kojima je svrha krađa Artefakta (bez dozvole trenutnog vlasnika) smatraju se FF-om te kao takvi krše Pravila igre i bit će sankcionirani.

Što je sa izviđanjem (scouting)? Računa li se ono kao napad?

Da, svako izviđanje smatra se aktom agresije, prema tome napadom.

Vidio sam kako neki igrači šalju veliki broj napada odjednom koji svi dolaze u istom trenutku na cilj. Je li to dozvoljeno?
    Upotreba standardnog internet browsera i njegovih mogućnosti za slanje višestrukih napada u istom trenutku je dozvoljena. Nije dozvoljena upotreba modificiranih browsera te raznih skripti kojima bi se postiglo isto.

Smijem li mi napasti vlastita sela (samog sebe)?

Vlastita sela možete napadati kada i koliko želite u svrhu bržeg prijenosa resursa iz sela u selo ili radi uklanjanja neotrebnih zgrada.

Prijatelj mi je rekao da postoji bot koji šalje napade umjesto mene – ovo zvuči fenomenalno! Smijem li koristiti takav bot?
    Nipošto! Upotreba skripti i botova najstrože je zabranjena Pravilima igre.

Smijem li napasti Multihuntera?
    Ne, napadanje Multihuntera nije dozvoljeno i najčešće će biti kažnjeno. Multihunteri su blokirani pa ih se niti ne može napadati, no povremeno im se ban skida (posebno na početku servera) radi izgradnje neophodnih zgrada (npr. Veleposlanstva) – za vrijeme trajanja deblokade nije ih dozvoljeno napasti.

Napao me/osvojio mi selo igrač koji to po Pravilima igre nikako ne bi smio. Što da radim?

Prijavite ga Multihunteru. Obavezno navedite ime (nick) igrača. Možete navesti i datum ukoliko ga se sjećate.
    Uređeno od strane Freiya (07.09.09 um 16:04 Uhr)

Registriran
    Dec 2007

Uobičajeno Banovi, Multihunteri i Kazne

Banovi, Multihunteri i Kazne

Tko je Multihunter?
    Multihunter (skraćeno MH) je član Travian Team-a koji volontira na serveru. Njegov posao je pronalaženje igrača koji krše Pravila igre. Multihunter takve igrače može banirati (isključiti iz igre na određeni period) i kazniti. Multihunteri također mogu odgovarati na pitanja/dati savjet vezano za Pravila igre.

Kako mogu pronaći i/ili kontaktirati Multihuntera?
    Multihunter ima korisnički račun na serveru na kojem radi s jednim selom. To selo uvijek je smješteno na koordinatama (0|0) na karti. Kontaktirate ga slanjem poruke na ime "Multihunter".

Multihunter me banirao, što da radim?

Pošaljite IGM poruku Multihunteru. Budite smireni i ljubazni, neka Vam objasni razloge bana i pokušajte problem u suradnji s Multihunterom otkloniti u najkraćem roku.
    Zapamtite da Multihuntera možete kontaktirati samo i isključivo putem IGM poruke – pisanje o banu na javni forum neće pomoći u rješavanju Vašeg problema niti će Vam na taj način ban biti skinut. Također zapamtite da prvenstveno o Vama i Vašoj komunikaciji s Multihunterom ovisi koliko dugo će ban trajati.

Poslao sam poruku Multihunteru i nije mi se javio – što da radim?

Molimo budite strpljivi. Multihunteri su volonteri koji imaju stvarni život poput Vas – rade, studiraju, idu u školu itd. Želja im je na svaku poruku odgovoriti unutar 48 sati. Slanjem 20 poruka u sat vremena vezano za Vašu blokdau neće ubrzati rad Multihuntera, samo će mu dodatno napuniti inbox. Ne dobijete li odgovor unutar 48 sati pošaljite još jednu poruku ili kontaktirajte Administratora putem javnog foruma.

Ne slažem se sa banom/kaznom. Što mogu napraviti?

O razlozima bana/kazni pokušajte mirno razgovarati s Multihunterom koji Vas je banirao te razjasniti sve nejasnoće. Ukoliko s dotičnim Multihunterom ne možete problem riješiti, kontaktirajte Glavnog Multihuntera putem foruma ili pošaljite e-mail Administratoru na admin@travian.com.hr.

Koliko Multihuntera radi na jednom serveru?
    Na svakom serveru rade barem 2 Multihuntera. NA nekim serverima i više – 3 ili 4. Nastojimo svaki server pokriti što većim brojem Multihuntera radi povećanja učinkovitosti.

Kakve su kazne za kršenja Pravila igre?

Kazne se mogu sastojati od dolje navednih mjera, no nisu ograničene isključivo na njih::
    ~ djelomično ili potpuno brisanje stanovništva (nivo zgrada ili polja resursa),
    ~ brisanje sela,
    ~ pražnjenje skladišta/žitnice,
    ~ djelomično ili potpuno brisanje vojske,
    ~ brisanje saveza,
    ~ brisanje korisničkog računa ili trajna zabrana pristupa računima.

Prekršio sam pravila – kakvu ću kaznu dobiti?
    Nemoguće je dati odgovor na ovo pitanje jer se svaki slučaj rješava zasebno. Standardne kazne propisane su od strane autora igre i po njima se Multihunteri ravnaju kod odlučivanja, no svaki slučaj je drugačiji i konačna kazna može znatno odstupati od sugerirane iz mnogo razloga. Imajte na umu da će Multihunteri uvijek nastojati da Vaša kazna bude veća od koristi koju ste kršenjem Pravila igre stekli.

Bio sam baniran tri dana. Sada je sve u redu, no što je sa mojim Plus računom i uplaćenim zlatom koje je tri dana propadalo?
    Niti jedan igrač nema pravo tražiti nadoknadu ili isplatu za izgubljeno vrijeme na Plus/Gold računima tijekom trajanja bana.

Ja trošim strašno puno zlata – valjda bi moje poruke trebale imati prioritet pred ostalim porukama i biti brže riješene?
    Plus/Gold igrači nemaju nikakve privilegije u odnosu na igrače koji ne kupuju u zlato niti u igri (po pitanju Pravila igre) niti u komunikaciji s Multihunterima/trajanju bana/izricanju kazne za prekršaj.
    Uređeno od strane Freiya (02.09.09 um 14:48 Uhr)

Registriran
    Dec 2007

Uobičajeno Komunikacija unutar igre (IGM) i Bonton (Netiquette)

Komunikacija unutar igre (IGM) i Bonton (Netiquette)

Kako mogu razgovarati s ljudima unutar igre (in-game)?
    Travian koristi In-Game Poruke (IGM) kao vid komunikacije. Kliknite na ikonicu pri vrhu stranice koja izgleda kao pismo s perom kako biste ušli u svoj inbox i mogli poslati poruku/pročitati primljene poruke.

Kako mogu kontaktirati Multihuntera?
    Svi Multihunteri imaju korisničke račune s jednim selom. Isto je uvijek locirano na karti na koordinatama (0|0). IGM poruku šaljite na ime Multihunter.

Potreban mi je savjet ali ne znam kako kontaktirati Podršku.

Za razliku od Multihuntera, svi članovi Podrške nemaju nužno korisnički račun. Većina ih igra na serveru na kojem ste i Vi pod vlastitim imenima (nickovima), a poruke upućene na Podršku dolaze u njihov sandučić. IGM poruku šaljite na ime Podrška.

Mogu li poslati poruku većem broju igrača odjednom?

Možete, ali samo unutar vlastitog saveza, gdje poruke dobivaju istovremeno svi članovi saveza. Ovakve poruke nazivaju se MM (Mass Mail = masovne poruke). Vođa saveza mora Vam dati posebno odobrenje za slanje ovakvih poruka.

Kako šaljem poruke svim članovima saveza odjednom?
    Ukoliko Vam je vođa saveza dao pravo slanja masovnih poruka, iste šaljete tako da u polje Primatelj upišete [ally]. Uglate zagrade su obavezne, ukolko ih ne stavite poruke neće biti poslane.It does need the brackets, and they must be square brackets or it won't work.

Upomoć – ne mogu poslati niti jednu poruku! Dobivam obavijest da ih sam već poslao previše!
    Zbog ljudi koji otvaraju korisničke račune kako bi slali reklamni materijal ili drue spam poruke postoji ograničenje broja poruka koje možete u nizu poslati. Pričekajte par minuta i nakon toga možete ponovo slati poruke.

Mogu li nekako blokirati primanje poruka od drugih igrača?

Ne možete, na žalost. Ukoliko Vam drugi igrači šalju spam ljubazno ih zamolite da prestanu. Ukoliko se na Vašu molbu ne obaziru, prijavite ih Multihunteru. Multihunteru u prijavi obavezno naznačite ime igrača (nick) i uvijek pošaljite link na poruku (ako niste sigurni koji link je potrebno poslati, provjerite profil Multihuntera – u njemu pišu upute).

Dobio sam vrlo uvredljivu/ucjenjivačku/nepoćudnu poruku – što da radim?

Ne odgovarajte na nju. Nemojte igraču pružiti zadovoljstvo i pokazati mu da Vas je uzrujao svojom porukom.
    Pošaljite URL link navedene poruke Multihunteru putem IGM poruke – Multihunter će se pobrinuti za igrača koji ju je poslao. Travian Team vrlo ozbiljno shvaća poruke uvredljivog/ucjenjivaččkog/nepoćudnog sadržaja.
    Molimo da UVIJEK prijavite svaku ovakvu poruku, čak i ako osobno njome niste uvrijeđeni ili uzrujani – sjetite se da takvi igrači obično šalju poruke na više adresa. Želite li zaista da takve poruke čitaju i maloljetni igrači?

Što je sve u komunikaciji zabranjeno?
    Psovanje, vrijeđanje, rasizam, homofobija, nesigurni URL linkovi, nacionalizam, nepoćudni/pornografski sadržaji za bilo koji uzrast, oglašavanje – takva komunikacija nije dozvoljena. Igrači bi u svakom trenutku trebali biti uljudni a svi sadržaji pogodni za bilo koji uzrast/spol/vjeru i slično/naciju itd.

Odnosi li se to i na profile računa?
    Svakako. Također se odnosi i na profile saveza te na forume saveza (unutar igre), nazive računa, nazive sela te bilo koji drugi oblik komunikacije unutar igre.

Dobio sam poruku u kojoj mi igrač prijeti da će mi katapultirati selo ako ne ugasim račun. Je li to dozvoljeno?
    Ne. Svaki oblik ucjene/zlostavljanja itd je zabranjen. Prijavite igrača Multihunteru.

Dobio sam poruku u kojoj me igrač traži da mu šaljem resurse inače će me napadati. Je li to dozvoljeno?
    Ne. Svaki oblik ucjene/zlostavljanja itd je zabranjen. Prijavite igrača Multihunteru.

Htio bih se nagoditi s igračem kojeg stalno napadam i farmam da mi šalje resurse jer mi se ne da gnjaviti s napadima. Je li to dozvoljeno?
    Ne – Vi ste napadač pa se takav prijedlog s Vaše strane smatra za ucjenu. Ne smijete takvo što predložiti. Ukoliko napadnuti igrač Vama ponudi nagodbu, možete o njoj pregovarati.

Jedan igrač me stalno napada i htio bih se pokušati s njim nagoditi da mu šaljem resurse u zamjenu za prekid napada. Je li to dozvoljeno?

Vi kao napadnuta strana možete poredložiti ovakvo što. No vodite računa o pravilu jednosatne proizvodnje – ne smijete ga prekršiti.

Vođa mog saveza napisao mi je da će me izbaciti iz saveza ako ne stavim njega ili nekog od vođa za čuvara računa. Je li to dozvoljeno?
    Ucjenjivati druge igrače i prijetiti im zabranjeno je Pravilima igre. Stoga je zabranjeno i prijetiti im sankcijama, odnosno ucjenjivati ih kako bi Vas stavili za čuvara računa. Vođe saveza mogu ljubazno pitati da im dopustite pristup računu preko opcije Čuvar računa kako bi ocijenili kvalitetu i veličinu Vašeg računa, npr. prilikom regrutacije novi članova, no Vi to smijete i možete odbiti.

Pravila igre nalažu da sva komunikacija mora biti na hrvatskom jeziku – ja u profilu imam citat na latinskom. Hoće li me Multihunter zbog toga banirati?

Nema razloga za paniku – mnogi igrači i savezi u profilima imaju latinske izreke i slično. Multihunteri su po ovom pitanju vrlo razumni – bit pravila o hrvatskom jeziku (i latiničnom pismu) nije da se igrače banira i kažnjava već da se spriječi igrače s drugih govornih područja da na vlastitim jezicima unutar profila pišu uvredljive/nepoćudne sadržaje. Glavna briga Travian Teama u svakom trenutku je uvijek zaštita igrača.

Pravila igre kažu da sva komunikacija mora biti na hrvatskom jeziku. Ja sam iz Mađarske, moj brat također – moramo li učiti hrvatski i međusobno tako razgovarati?
    Naravno da ne. Između sebe možete komunicirati kako god želite. Međutim, drugim igračima ne možete se obraćati na svom jeziku, već se morate koristiti ili službenim jezikom (hrvatski) ili engleskim jezikom kako bi Vas oni razumjeli. Zabranjeno je igračima koji nisu s Vašeg govornog područja slati porukena Vašem jeziku (u ovom primjeru – mađarski) jer se u tim porukama mogu nalaziti svakakvi nepoćudni sadržaji a igrači ih neće razumjeti. Isto se odnosi na poruke Multihunteru/Podršci/Administratoru.
    Uređeno od strane Freiya (02.09.09 um 14:50 Uhr)

Slične teme

1. Pravila igre
    By Bruce in forum Stara pitanja
    Odgovori: 1
    Zadnji post: 31.07.11, 18:18
  2. Pravila igre
    By qwer in forum Stara pitanja
    Odgovori: 2
    Zadnji post: 18.12.10, 12:46
  3. Update pravila igre?
    By tristan in forum Stara pitanja
    Odgovori: 7