Evo jedan tutorial za rimljane na speed serveru. Predpostavit ćemo da ste počeli igrati unutar prva 2-3 dana, jer ako ste kasnije, morati će te biti stalno online. Vjerujte mi, ovo je nakon mnoooogo iskustva sa Rimljanima

Počnimo sa našim prednostima:
1. Imamo najjači napad od svih.
2. Najjača pješadija, ali i konjica. Iako mnogi kažu da je osrednja, ali ona je jaka kao galska, s razlikom da Galska konjica je bolja za obranu, ali naša je za napad.
3. Imamo najbolju jedinicu i za pljačku - imperatorise. Iako mnogi smatraju gromove kao najbolje za pljačku zbog brzine, naši imperatorisi imaju jači napad i mogu nositi 25 jedinica resursa više od gromova.
4. Za jedan bod na herojevu snagu u borbi dobivamo +100 snage u borbi, a ostali +80.
5. Najbolji zid, katapulti, senator.

Ali, kao kod svih, tu su i slabosti:
1. Slaba obrana. Dobro bi bilo da si nađete neke gale ili teutonce za deff. Mi imamo dobre pretorijane i ultimativne cesariese, ali se ne mogu usporediti sa galima u obrani.
2. Budući da su jedinice jako dobre, jako su i skupe. Trebat će te jako puno željeza jer sve košta najviše željeza. I kasnije jako puno hrane.

Najčešće pogreške:
1. Nikada ne napadajte Gale i Rimljane. Mi napadamo teutonce koji su nam zbog svojih jeftinih i u obrani slabijih jedinica laka meta.
2. Ne trošite herojeve bodove na ništo osim snage u borbi.Kada napadate sa legionarim gorštake, uvjek povedite i heroja. Bilo bi dobro da u početku imate nekakav mač legionara, te kasnije koplje cessariesa.
3. Ne trošite zlato bez veze. Čuvajte za zlatni klub. Od savjetnika će te dobiti 35 zlatnika a ostalo će te pretvarati iz srebrnjaka u zlato.
4. Imajte pop i vojsku u omjeru 1:1. Prije no što napravite novo naselje, morati će te imati i više vojske. Uz dobro farmanje to možete. Ja sam u početku imao i tri puta više vojske od pop-a jer sam imao čak 10 farmi. Ako ne budete imali dovoljno vojske za braniti drugo selo, postat će te farma.
Općenito ne radite naselja dok nemate dovoljno vojske.

Kao što sam rekao, počeli ste u prva 2-3 dana. Sljedite savjetnikove zadatke, ali ne doslovno. Recimo, glinokop dignete na razinu jedan, pa kada nanovo dođe red za glinokop, ne dižite drugi, već ovaj postojeći unaprjedite na lvl3, zatim ostale. Manja je potrošnja hrane i veći bonus. Kada dođe sve na lvl3, jedan ide na lvl 5, pa sve na 5, zatim jedan na lvl7, pa sve na sedam, pa jedan na lvl10, pa sve na 10.

Tražite si teutonce za farme, pošaljite heroja i legionare na njih. Radite legionare.
Kada vam sva resursna polja budu na lvl 2-3, ne razvijajte se dalje dok ne napravite 100 legionara. Zatim idite dalje, dižite resursna polja, ali ne zaboravite da dižete zgrade koje vam omogućuju bolje vojnike. Radite pretoriane i imperiane. Kada vam resursna polja budu lvl5, imajte 100 pretoriana i 100 imperiana. Kada vam resursna polja budu lvl 7, napravite još obrane, dignite ciglanu, pilanu i ljevaonicu željeza na lvl3 i započnite izgradnju drugog naselja. Neka vam u drugom naselju bude raspodjela zemljišta 3-4-5-6 ili 4-3-5-6

Što prije se pridružite savezu, ako ste igrate od početka server idite u savez koji je u top 10 Uvjek trgujte i koristete sva prava na push. Nađite si 2 sittera koji su online kada vi niste.

Kada aktivirate zlani klub, ne kupujte previše na aukcijama. Štedite za bolje stvari. Zasada samo kaveze, pomoću kojih uhvatite što više prirode. Ne trošite kaveze na štakore i zmije... već na medvjede, vukove, tigrove, aligatore. Kada budete imali max bodova u snazi u borbi, dižite napadački bonus.

Rezidencija ili dvorac? Ukoliko ne mislite da se pred kraj u vašem naselju gradi WW, radite u prvom naselju dvorac.
Kada sve bude na lvl10, dižite unutrašnjost naselja što više. Dižite resursne zgrade, vojarnu i konjušnicu na lvl12-13, glavnu zgradu lvl20, zatim sve što treba za katapulte i senatora. Usporedno dižite vosjku i nove gradove. Nakon što ste napravili ovo, dižite usporedno resursna polja, vojsku (dosada malo manje od 1000 legionara, isto toliko pretoriana i imperiana, 200-300 cesariesa, isto toliko imperatorisa)
Nakon 2 mjeseca igre došlo je doba rimljana. Nađite si deff savez i zamolite vaše u savezu da ih ne napadaju.
Radite sve isto i u ostalim gradovima. Sada morate imati 3000-4000 imperiana i oko 1000 cesariesa. Prebacite se na cesariese. Kada ih budete imali isto oko 3000 moći će te napadati teutonce jednake, pa ćak i veće populacije i rimljane, ako su bez jakog saveza. Obavezno nabavite teško koplje cesariesa. I neka glavni grad ima 150% bonusa na hranu od oaza.

Što ako nisam počeo od početka?
Morati će te biti ćešće online. Kada vas netko napadne, izmaknite vojsku i resurse, najbolje u vaše farme. Dignite i 5 skrovišta resursa ako treba. Jer, ako prvi puta kada vas netko napadne uzme resurse, neće stati napadati. Ako prvi puta ne uzme ništo, neće se vračati.

Što ako si farma?
Kliknite <a href="http://forum.travian.com.hr/showthread.php?995-Tutorial-Kako-ne-biti-farma">ovdje</a>
Kada mogu početi napadati gale svoje populacije?
Najbolje nikada, ali ako je baš potrebno, minimalno 6000 imperiana i 4000 cesariesa, max imperatorisa i legionara. Sa njima pošaljite i katapulte i ovnove. Ali prije ovoga napada morate poslati jedan lažan napad, od 600 legionara koji će upasti u zamke.

I ovdje tutorial završava. Ukoliko nešto nije jasno pitajte.
Nadam se da sam pomogao.